Supernatural

Aşağa gitmek

Supernatural

Mesaj tarafından Admin Bir Paz Haz. 05, 2016 5:58 pm

Supernatural', Amerikan The WB, daha sonra da The CW kanalında yayınlanmaya devam eden bir korku serisidir. Dizi hikâyesi korku ağırlıklı olmak üzere gerilim, dram gibi birçok türden de etkiler taşıyan bir gençlik dizisidir. Başrolünde Jared Padalecki (Sam Winchester) ve Jensen Ackles (Dean Winchester) oynamaktadır. Dizi Warner Bros Television Network tarafından 13 Eylül 2005'te Kanada/Vancouver'da çekilmeye başlanmıştır. Dizinin 2. sezonu 28 Eylül 2006'da, 3. sezonu ise 4 Ocak 2007'de yayınlanmaya başlanmıştır ancak grev dizinin ilerleyişini olumsuz etkilemiştir. Grevden sonra 4.sezon 18 Eylül 2008'de başlamıştır.[1] Başrol oyuncularından Jared Padalecki'nin Supernatural'dan önceki en bilinen rolü Gilmore Girls dizisindeki Dean Forester rolüdür, dizinin 63 adet bölümünde rol almıştır. Jensen Ackles'da Smallville adlı dizide Jason Teague rolüyle 22 bölümde rol almıştır. Jared Padalecki ve Jensen Ackles dışında dizide önemli karakterlere hayat vermiş diğer oyuncular ise Misha Collins, Jim Beaver, Mark A. Sheppard, Katie Cassidy, Osric Chau, Jeffrey Dean Morgan, Mark Pellegrino, Felicia Day ve Lauren Cohan'dır.
Konusu
Dizi Dean Winchester ve Sam Winchester kardeşlerin babalarının kayıp olmasından sonra tekrar bir araya gelip Sam'in bıraktığı avcılığa geri dönmesiyle başlar. İki kardeş hayatlarını babaları ile beraber, annelerinin küçükken bir varlığın yakarak öldürmesi sonucu insanları bu gibi varlıklardan korumaya adamışlardır. Fakat avcılık ile uğraşmak istemeyen ve normal bir yaşam sürmek isteyen Sam babası ile tartışarak evi terketmiştir. Yıllarca abisi ve babasından ayrı yaşayan Sam, üniversitede eğitim görmüş, Jessica isminde bir kız ile evlenme aşamasına gelmiştir. Üniversiteden mezun oldukları gece uzun zamandır görmediği abisi Dean, babasının birkaç haftadır kayıp olduğunu ve yardımına ihtiyacı olduğunu söyler. Sam babasını bulmak için son bir kez abisinin yardımına gider. Babasını arayışları netice vermeyince Dean ona yeniden avcılığa dönmesi için teşvik eder fakat Sam kabul etmez. Aynı gece Sam eve dönünce, nişanlısı Jessica'nın annesi gibi tavana yapıştığını görür. Müdahale etmesine fırsat kalmadan Jessica'nın alevler içinde kalarak ölmesine tanık olur. Bunun üzerine Sam, hem insanları bu gibi yaratıklardan kurtarmak için hem de annesini ve nişanlısını öldüren yaratığı bulup yok etmek için yeniden avcılık yapmaya başlar.

Dizi, kardeşlerin insanların gerçekte varolmadığını zannettiği birçok tür yaratık, hayalet, şeytan vb. varlığın avcılığını yaptıkları ve bu macerala sırasında yaşadıklarını anlatır. Dizide, Dean ve Sam arasındaki özel ilişki ön plandadır. Dean, içki ve kadın düşkünüdür. Fakat, oldukça cesur ve gururludur. Kardeşi Sam'e ona olan bağlılığı etkilenmemizi sağlar. Dean eğlenceli, klasik rock hayranı ve hiçbir şeyden korkmayan biri gibi görünsede onunda korktuğu ama saklamayı tercih ettiği şeyleri vardır ve Sam bu yüzden çok zorlanır. Sam ise merhametli, zeki birisidir. Dizi boyu


Sık kullanılan araçlar
Colt[değiştir | kaynağı değiştir]
Colt ve 13 orijinal mermi Samuel Colt tarafından 1835 yılında yapılmıştır. Bu silah 5 Varlık Haricinde (Başmelekler, Mahşerin 4 Atlısı, Anne (Eve), Leviathanlar veTanrı) tüm doğaüstü varlıkları öldürebiliyor.Ayrıca Şeytan Kapısı'nın anahtarıdır. Orijinal mermilerden 6 tanesini Daniel Elkins kullanmıştır. Silah daha sonra vampirlerin eline geçmiştir ve John Winchester bu silahı vampirlerden geri almıştır fakat ikinci sezonun "In My Time of Dying" adlı bölümünde araba kazasından sonra Dean'in hayatta kalması için şeytanla anlaşma yapmıştır. Bu anlaşma sonunda kendi hayatı ve Colt karşılığında Dean'i yeniden hayata döndürmüştür. All Hell Breaks Loose, Part 2 bölümünde Dean Azazel'i bu silahla öldürmüştür. Silah Ruby'nin yardımlarıyla Bobby tarafından düzenlenmiş ve mermiler yapılmıştır. 3. sezonda Bela adlı hırsız tarafından çalınmıştır. Kendisi silahı Lilith'e verdiğini söylemiştir ama aslında silah Crowley adında bir iblistedir. Dean ve Sam Lucifer'ı öldürmek için silahı Crowleyden alırlar ama sonradan öğrenirler ki bu silah Lucifer'da dahil 5 şeyi öldürememektedir.

Impala

Impala
1967 model Chevrolet Impala dizinin her bölümünde sıkça görünmektedir. Dean'e babası tarafından verilmiştir. Polislere yakalanmamak için birden fazla plakası bulunmaktadır. Genel olarak Kansas plakası vardır. Dizinin 2. sezonunda kaza sonucunda parçalanmıştır ve yeniden Dean tarafından yapılmıştır. Dizinin ilk bölümünden beri aracın tamamen parçalandığı ve 7. sezonun bazı bölümleri dışında hep bu aracı kullanmışlardır. Dean onun üstünde özel bir bağ kurmuştur. Bu yüzden bazen Dean ona 'bebeğim' diye seslenir. İlk başlarda kimseye vermekte gönüllü olmasada kardeşine arabayı kullanmada izin verir. Ayrıca Dean ve Sam'in küçükken Impala'nın küllüğüne sıkıştırdıkları oyuncak askerler, havalandırmaya attıkları legolar, 'DW' ve 'SW' şeklinde kazıdıkları yazılar da mevcuttur.

Ruby'nin Bıçağı

Ruby'nin Bıçağı
Bu bıçak orta sınıf şeytanları öldürebilmektedir. Ruby adındaki bir şeytanın bıçağıdır, aslen antik bir Kürt bıçağı olarak geçer 3. sezon finalinde Ruby'e tuzak kurarak Dean tarafından alınır. Dean'e cehennemde işkence yapmış ve Dean'in başkasını yapmasını sağlamış şeytan Alastair'in üstüne uygulanır ama onu öldürmemektedir.

Kutsal Su
Bir suya Haç atıp o suyu kutsallaştırıyorlar. Bu, şeytanları öldürmüyor ama yüksek derecede acı veriyor. 1.sınıf şeytanlara etki etmiyor. Azazel, John Wichester'ın içine girdiğinde Sam kontrol etmek için üzerine kutsal su dökmüştü ancak hiçbir şey olmamıştı.

Ölü Adamın Kanı
Bu vampirler için çok acı veren bir zehir. Kalıcı değil. Ama bundan etkilenen vampir kolay kolay kendine gelmiyor.

Tuz
Saf olmayan hiçbir şey tuzun olduğu yerden geçemez. Bu yüzden ne zaman bir hayaletten, şeytandan veya cehennem köpeklerinden kaçsalar bulundukları bölgenin her tarafına tuz dökerler. Tuz genel olarak en önemli savunma maddelerindendir.

Melek Bıçağı
Bu silahı 4, 5 ve 6. sezonlarda genellikle melekler arasındaki kavgalarda görüyoruz. Ayrıca 6. sezonun Caged Heat adlı bölümünde Meg bu silahı cehennem köpeklerine karşı kullanıyordu.

Şeytan Kapanı
İçine giren şeytanı hapseder. İçine giren şeytan anlaşma (öpüşerek veya 7. sezonda olduğu gibi yazılı olarak) hariç hiçbir gücünü kullanamaz. Şeytan tuzağı mistik bir semboldür ama şeytan yakalamak için ya da şeytanın bir yerden uzak durması için kullanılan bir çeşit tılsımdır. Şeytan tuzağı aynı zamanda tüm şeytani ve şeytani olmayan varlıkları çağırmak içinde kullanılır çok farklı çeşitleri mevcuttur.

Kutsal Yağ
Bir meleğin etrafına döküldüğünde ve bu yağ yanmaya başladığında hiçbir melek bu ateşten geçemez. Yoksa ölür. Bu silahı Castiel, Raphael'e; Dean ve Sam, Gabriel'e, Balthazar'a ve Castiel'e, Lucifer ise Castiel'e, karşı kullandı. Daha sonra Sam ve Dean bunu Metatron nun etrafına dökerek onu yakalamak istemiş ancak Metatron melek tabletini çözdüğünden kutsal yağ da ona işlememektedir.

Crowley'in Tabancası[değiştir | kaynağı değiştir]
Cehennemin kralı olan Crowley, AR-GE iblislerine melek bıçaklarını erittirip özel mermiler yaptırdı ve melekleri öldürebilen ateşli bir silah elde etti.

Melek Bıçağı
Melekleri öldürebilen bir bıçaktır.Ama Sam Castiel tanrı olduktan sonra denediğinde işe yaramamıştır. Ayrıca şeytanları da öldürebilir. Uriel Castiel'i öldürmeye çalıştığında silahın varlığı ortaya çıkmıştır. Sonraki bölümlerde Castiel de dahil olmak üzere birçok melek bu silahı taşımıştır. Silah, uzun bir hançer veya kısa kılıç olarak tarif edilebilir. Melekler veya baş melekleri öldürmek için kullanılır. Uriel bir melek öldürme yeteneğine sahip olan tek şey başka bir melek olduğunu belirtmesine rağmen bıçaklarında bir insan elinde hala etkili olduğu görülür. Bir melek bu silah tarafından öldürülürse o zaman etrafı yoğun beyaz bir ışık kaplar ve kanatları yanar, kül gibi olur.

İlk Bıçak
Kabil'in Habil'i öldürdüğü silahtır: Evrendeki en güçlü silahlardan biridir, aslen bir hayvanın çene kemiğidir. İlk kez 9. sezonda Kabil'le beraber görünmüştür, Kabil bıçağı okyanusun en derin çukuruna gömmüştür ancak Crowley onu bulmuş ve çıkarmıştır. Ancak bıçak Kabil'in mührü olmadan kullanılamaz ve Kabil mührü Dean'e vermiştir. Bıçak ve mühür kullananda sürekli bir öldürme isteği doğurur. Dean Winchester bu bıçakla önce Gadreel'i yaralamış sonra da Abaddon'ı öldürmüştür. Efsaneye göre silah kullanan kişiyi o öldüğünde şeytana dönüştürür yani silahı kullanan kişi ölmez. Dean, yaptıklarından dolayı Metatron'u öldürmek ister, ancak bunu başaramaz ve Metatron Dean'i öldürür. Ancak mühürden dolayı Dean Winchester şeytan olur.Ardından Sam Dean'e 'şeytan iyileştirme' yöntemini uygulayarak Dean'i insana çevirir.


[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

DİZİDEN KESİTİLER


Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 6
Kayıt tarihi : 05/06/16

Kullanıcı profilini gör http://herseydenbiraz.forumdizini.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz